Локација и атракции

llo5t4-плажа-galleryview

7км. од Катерини, во една убава начин, сте во јасна плажи на солунскиот. Тука е изградена на Олимписките Beach. А туристички село идеален за одмор. Олимписките брег нуди на посетителите секој задоволство. Во организирана плажи можете да уживате во пливање и спортови на вода (сурфање, џет ски, pedalo, плажа одбојката итн)

Песочните брег, се протега за неколку километри со парична казна, чистење песок и плитко море.
Награден со Сино знаме и секое лето од многу голем број на туристи.

Можете да направите вашиот возење осветлена кејот, со паралелни циклус патот и пешачка патека за ноќни прошетки и незаборавно појадок.
Таа ги има сите потребни инфраструктурни, како што се спортски објекти, патеки, Пристап за лицата со хендикеп, паркинг простори, водени, и клиники.

Олимписките брег имаат можност за интересни купување на продавници за сувенири, накит, бутици, супермаркети, итн.
За вашата забава, бројните таверни, кафе барови,клуб, бузуки ќе не остават неисполнета желба бидејќи се во рамките на одење.

За време на вашиот одмор во Олимписки брег можете лесно да поминат неколку часа на екскурзија и сосема доволно блиску место можете да ја посетите.

Префектурата Пиерија комбинација на убавина на планините (Олимп и Пиерија услови) и интензивна елемент течност (70км. јасна бреговите). Бескрајната природна убавина и историја е иницирање предизвик посетител на античката и модерната култура.

Олимп

Во близина е Планината Олимп, највисоката планина во Грција познат во целиот свет, главно, за митолошки контекст на, како на врвот на (Mytikas 2918-m) живеел дванаесет "олимпијци" богови според религија на античките Грци.

На Вергина се наоѓа на околу 50 км. далеку. Градот стана познат во целиот свет во 1977, кога на Универзитетот Ископ на Аристотеловиот универзитет со археологијата професор Манолис Андроникос и неговите колеги, откриени меѓу другите гробови и гроб кој во неговото гледиште беше на кралот Филип II, татко на Александар Велики. Таму е археолошки локалитет кој можете да ја посетите.

Tempe1

Само 60 км. далеку од Олимписките брег, е Темпи долина, формиран помеѓу Олимп и Ossa. Долината има должина 10 км, а најтесната точка на клисурата формирана од страна на ширина 25 метри и длабочина од околу 500 мерење. Внатре во тече реката Пенеј, кои потоа се влева во Егејското. Темпи се главните премин од Македонија во Тесалија поради оваа причина областа е важно во антиката.

dion3

Тоа Дион Наоѓа во подножјето на Олимп, 5 километри од брегот и само 15 км од главниот град на Катерини.(25км. за од страна на Олимписките брег). Тука Македонците често се соберат во чест со жртви и придонеси олимписките богови. Областа треба да ја посетите високо ценет археолошки музеј Дион почетокот на археолошки парк, со наодите од регионот на Пиерија.

100_2952

На Водопад Орли Наоѓа во рамките на одење од Дион (Следат на патот кон потокот на Орли) и е уникатна атракција во областа. Тоа е магично место каде водопад завршува и формира мешовита езерцето во зелен и бујна природниот пејзаж во сенката на Олимп. Соодветен простор за возење, Излети, за капење во кристално чистите води на езерото, но исто така и за вечер камп.

На Античка Пидна е 2 километри јужно Makriagialos (за 30 км од Олимписките брег) последниот дел од западниот брег на солунскиот залив. Во областа ќе ги најдете на урнатините на замокот и Византиската епископија Kitrous, западниот портата на замокот (спроти храмот), темелите на еден ан, бања и една мала еднодомен кралската.

Pidn2

На запад на античките Пидна е една од најголемите праисториски населби во Грција Неолитска населба Makriagialos. Населбата била откриена од ископувањата кои започнаа во 1992. Степенот на ископувањата достигна 60 хектари, додека вкупната површина на простор за живеење се проценува на 500 хектари. Има откопаа остатоци од кластери на куќи, скршените парчиња на керамика, камени алатки и мали алатки, фигурини од глина или мермер, јагленисано семиња и коски од животни обилен.