Vendndodhja dhe Argetime

llo5t4-plazh-galleryview

7km. nga Katerina, në një mënyrë të bukur, janë plazhet e pacenuar Thermaikos. Këtu është ndërtuar Bregdetin olimpike. Një fshat turistik ideal për të relaksuar. Olympic Beach ofron vizitorit gjithë kënaqësi. Në plazhet e organizuara ju mund të gëzojnë not dhe sportet e ujit (surfing, ski jet, pedalo, beach volley κλπ.)

Breg ranor, shtrihet për disa kilometra me gjobë, pastër rërë dhe det i cekët.
Jepet çdo vit nga Flamuri Blue dhe çdo verë nga një numër shumë të madh të turistëve.

Ju gjithashtu mund të shëtitje shëtitore ndriçuar, ndërsa biçikleta dhe këmbësorë për shëtitjet natën dhe breakfasts paharrueshme.
Ajo ka të gjithë infrastrukturën e nevojshme, të tilla si objektet sportive, footpaths, Qasja për njerëzit me aftësi të kufizuara, hapësira parkimi, watersports, dhe klinikat.

Në Olimpik Bregut kanë potencial për tregjet interesante nga dyqanet e suvenirëve, bizhuterive, Boutique, supermarkete, etj.
Për argëtimin tuaj, taverna të shumta, bar kafe,klub, buzuku do të lënë asnjë dëshirë e paplotësuar që janë të gjitha brenda ecin distanca.

Gjatë pushimeve tuaja në Olympic Beach ju lehtë mund të kalojnë disa orë në një udhëtim në terren dhe një mjaft të ngushtë të mjaftueshme kuriozitetesh ju mund të vizitoni.

Prefektura e Pieria kombinon bukurinë e maleve (Olimp dhe Pieria Kushtet) dhe element intensive fluide (70km. brigjet qarta). Bukuri natyrore pashtershëm dhe historia është sfiduese inicimin e vizitorëve në kulturën e lashtë dhe moderne.

Olimp

Aty pranë është Mount Olympus, lartë malore në Greqi, i njohur në mbarë botën, kryesisht për kontekstin mitologjik të, si krye (Mytikas 2,918-m) jetuar dymbëdhjetë "Olympians" zotat sipas fesë së grekëve të lashtë.

Η Vergina vendosur përafërsisht 50 km. larg. Qyteti u bë i njohur në mbarë botën në 1977, kur Gërmimet Universiteti i Universitetit të Aristotelit me arkeologji Profesor Andronikos dhe kolegët, zbuluar në mesin e varreve të tjera dhe një varr që në pikëpamjen e tij ishte e mbretit Filip II, Babai i Aleksandrit të Madh. Nuk ka vend arkeologjik që ju mund të vizitoni.

Tempe1

vetëm 60 km. larg nga plazhi olimpik, është Tembi Valley, formuar midis Olimp dhe Ossa. Lugina ka një gjatësi 10 km dhe pikën më të ngushtë të grykës formuar nga gjerësia 25 metra dhe një thellësi prej rreth 500 masë. Brenda Peneus rrjedhin lumenjve, të cilat pastaj derdhet në Egje. Tempi janë kalimi kryesor nga Maqedonia në Thesali për këtë arsye zona ishte e rëndësishme në antikitet.

dion3

Ajo Dion I ndodhur në këmbët e Olimp, 5 km nga bregu dhe vetëm 15 km nga qyteti kapitalit të Katerini.(25km. lidhje nga Bregu Olimpike). Këtu Maqedonasit shpesh mblidhen për të nderojë me flijime dhe blatime ushqimore perëndive madhështor. Zona duhet të vizitoni vlerësuar shumë Dion muze arkeologjik fillimin e parkut arkeologjik, me gjetjet nga rajoni i Pieria.

100_2952

Ο Waterfall Orly Vendosur brenda duke ecur në distancë nga Dion (Ndiqni rrugën për rrjedhën e Orly) dhe është një tërheqje unike në zonën e. Kjo është një vend magjik, ku një ujëvarë mbaron dhe formon një pellg të përziera në një Verdant dhe peisazhit harlisur natyror në hijen e Olimpit. Hapësirë ​​të përshtatshme për udhëtim, Pikniqe, për një notuar në ujërat kristal e qartë e liqenit, por edhe për kamp në mbrëmje.

Η Pydna lashtë është 2 km në jug Makriagialos (për 30 km nga Olympic Beach) pjesa e fundit e bregut perëndimor të Gjirit Thermaic. Në zonën ju do të gjeni rrënojat e kalasë dhe peshkopit bizantin Kitrous, porta perëndimore e kalasë (përballë tempullit), themelet e një han, dush dhe një dhomë të vetme të vogël mbretërore.

pidna2

Në perëndim të Pydna lashtë është një nga vendbanimet më të mëdha prehistorike në Greqi të Zgjidhja neolitike Makriagialos. Vendbanim është zbuluar nga gërmimet që filloi në 1992. Shtrirja e gërmimit arriti 60 akra, ndërsa zona e përgjithshme e hapësirës jetesës është vlerësuar në 500 akra. Nuk kanë zbuluar rrënojat e grumbujve të shtëpive, copat e thyera të qeramikës, vegla guri dhe mjete të vogla, figurines prej argjila ose mermeri, farat e djegura dhe eshtra nga kafshët e shumta.